Производитель

Рассылка

E-Mail

Партнеры

Реклама

Партнеры

Загальні рекомендації по формуванню правильної постави у дитини

Для формування у дитини правильної постави необхідно створити умови для гармонійного розвитку її організму. Це стосується не тільки інтелектуального, але й фізичного розвитку. Природно, слід виключити всі чинники, що негативно впливають на опорнодвигательного апарат зростаючого організму.

Дитячий хребет найбільш схильний искривлениям внаслідок неправильної постави, оскільки він досить м'який унаслідок високого вмісту хрящової тканини. І порушення постави необхідно виправляти саме в дитячому віці з тих же причин. Після 18-20 років коригувати порушення постави набагато складніше. Крім того, неправильна поза (асиметрична, з надмірними нахилами корпусу і тривалими статичними навантаженнями) може призвести не тільки до порушення постави, але й до короткозорості.

Парадоксально, але при сидінні хребет навантажений набагато сильніше, ніж в положенні стоячи. А адже школярам сидіти доводиться багато, та ще нахилившись вперед. У такому положенні краю хребців зближуються і максимально здавлюють міжхребетні диски. При цьому сила тиску на зовнішній край диска зростає в 11 разів. І це не тільки відбувається в школі, але і продовжується будинку. Крім того, в положенні стоячи у підтримці хребта у вертикальному положенні бере участь весь масив мускулатури тулуба. При сидінні ж підтримуючий м'язовий корсет тулуба розслабляється і вся тяжкість тулуба падає на хребетний стовп.

Для прикладу розглянемо зміна сили навантаження на хребет в різних положеннях тіла відносно навантаження на нього в положенні стоячи (її ми приймемо за 100%). При лежанні на рівній поверхні на спині навантаження складає 25%, лежанні на боці - 75%. При сидінні навантаження зростає до 140%, стоянні з нахилом вперед - до 150%, а при сидінні з нахилом вперед - до 185%! Але це ще не все. Якщо людина стоїть з нахилом вперед, а в руках тримає вагомий предмет, то навантаження на хребет досягає 220%. Якщо ж людина цей предмет тримає в руках, коли сидить з нахилом вперед, то навантаження на хребетний стовп збільшується ще більше - до 275%.

Ось тому-то для збереження правильної постави дуже важливо навчити дитину правильно сидіти за столом і шкільною партою. А також спонукати його рухатися під час перерв у заняттях, не втрачати ні хвилини, щоб запобігти згубний вплив на хребет тривалого сидіння.

Поза вважається правильною, якщо зберігається стійка рівновага, підтримується нормальна діяльність органів і систем, особливо серцево-судинної, дихальної та травної, а також створюються оптимальні умови для зору і слуху.

Як же потрібно правильно сидіти?

При сидінні за столом не потрібно сильно нахиляти голову і згинати тулуб, щоб не напружувати надмірно його м'язи. Спину слід тримати прямо, голову злегка нахилити вперед, плечовий пояс розташувати в горизонтальній площині (плечі на одному рівні), тулуб відсунути від парти на 3-5 см. Найбільш раціональна поза з невеликим нахилом вперед, коли згинання грудного відділу хребта щодо його поперекового відділу складає кут 170°, а нахил голови щодо осі тіла - 50°. При читанні допускається трохи більший нахил тулуба вперед, щоб кут між грудним і поперековим відділом становив 150-160°, а нахил голови - 30-40°. Робоча поверхня повинна знаходитися на відстані довжини передпліччя і разогнутой долоні від очей. Коли кисті рук і лікті лежать на столі або на підлокітниках стільця, лопатки повинні прилягати до його спинки. Під столом повинно бути достатньо місця, щоб можна було зручно розташувати ноги. Коліна повинні бути зігнуті під прямим кутом, тому висота стільця повинна точно відповідати довжині гомілки дитини. Ноги повинні вільно стояти на підлозі. Якщо стілець зависокий і ноги дитини не дістають до підлоги, можна підставити під них лавочку. У такому положенні можна сидіти досить тривалий час і при цьому не стомитися. Однак сидіти нерухомо більше 20 хвилин не можна. Та й не всякий школяр це зможе витримати. Тому потрібно якомога частіше вставати, змінювати положення ніг під столом.

Приміром, китайських школярів до третього класу змушують сидіти за партою, заклавши кисті рук за спину Так в учнів виробляють звичку тримати спину прямо і сидіти з правильною поставою.

Тепер розглянемо, як потрібно правильно стояти. Ступні слід ставити нарізно з поворотом носками назовні. При цьому вага тіла повинен концентруватися на передній частині стоп. Коліна повинні бути випрямлені, живіт втягнутий, плечі розгорнуті. Голову необхідно тримати прямо.

Піднімати і переміщати тяжкості теж слід правильно, щоб не нашкодити поставі. Здається, що дітей не потрібно навчати цьому, оскільки їм не дозволяють брати і переносити дуже важкі речі. Так, звичайно, дитині не дозволять носити цеглу, важкі мішки, якісь будівельні матеріали. Але навіть відерце з піском для грає в пісочниці малюка з незміцнілим хребтом представляє досить велику тяжкість. Тому з малих років слід навчити дитину правильно піднімати і переміщати важкі предмети. Привчіть малюка розділяти тяжкість на кілька частин. Нехай він наповнює відро піском або водою тільки наполовину. Для гри давайте йому не дуже великі відерця і лійки. Навчіть дитину піднімати важкий предмет не різко, ривком, а поступово, плавно. З підлоги предмет слід піднімати при зігнутих в колінах ногах. Не можна переносити вагу в одній руці - тільки в обох. Тримаючи в руках вантаж, не можна різко згинатися і розгинатися (відхилятися назад).

Для підручників та іншого шкільного приладдя дитині слід придбати рюкзак або ранець з широкими лямками. Це особливо важливо в перших класах. Також рюкзак може стати в нагоді для заміських поїздок і навіть прогулянок по місту.

Правильне положення під час сну також надзвичайно важливо для збереження постави. Як же правильно спати?

Найбільш придатною для відпочинку хребта є полужесткая ліжко. В даному випадку шкідлива і м'яка (перина), і дуже жорстка (дошки) постіль. Матрац повинен бути таким, щоб в положенні лежачи на спині хребет зберігав всі свої фізіологічні вигини. Для цього гарні ортопедичні матраци, які можна підібрати не тільки по жорсткості, але і за вагою дитини, розміром ліжка, кольором та іншими критеріями. Подушка повинна бути невисокою - товщиною приблизно з кулак. І лягати на неї необхідно не тільки головою, а й шиєю. Оптимальні спеціальні ортопедичні подушки.

Зверніть увагу на те, що вага взуття та одягу теж є вантажем, який дитині належить носити на собі. Пам'ятайте про це при покупці дитині одягу, особливо зимової. Краще вибирати найбільш легкі варіанти чобіт, черевиків, комбінезонів, курток.

Дитині будь-якого віку для формування правильної постави та гармонійного розвитку потрібно забезпечити необхідний руховий мінімум. Він може включати ранкову гімнастику, оздоровчу тренування, в тому числі на свіжому повітрі, активний відпочинок, рухливі ігри. При цьому обов'язкові елементи ходьби, бігу, гімнастичних вправ, плавання. Дітям для повноцінного фізичного розвитку потрібно перебувати в русі 4-6 годин на день.

Пам'ятайте, що самий неправильний шлях при формуванні правильної постави - це постійне одергіваніе дитини із зауваженнями «Не сутулься», «сядь прямо», «стій рівно», «випрями спину» і т. П. Дитина незабаром перестане їх помічати і, відповідно, абсолютно не буде на них реагувати. Крім того, надалі він почне ще більше сутулитися, чинячи опір постійним зауважень.

Дата: 10.12.2014

Дополнительная информация по ссылке: http://goodwin.com.ua